Na Štefana u Žida

Autor: Valentína Tuhá | 28.12.2017 o 22:41 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1093x

26. december. Ranné slnko priateľsky zobúdza celé mesto vrátane židovskej časti, v ktorej teraz pobývam. 

Neveľká ulica sa pomaly ale isto zapĺňa životom, aj keď drobné obchodíky zostávajú poväčšine zavreté. 

Predsa však majú svoje čaro. Klasické, trochu staromódne nápisy zdobia výklady a cez prvotriedne vyčistené sklá vidieť interiéry v klasickom štýle. 
Farebné fasády striedajú tehlové a všetko spolu vyžaruje príjemnú atmosféru. Akoby celou ulicou naozaj dýchal duch poctivého remesla, ktorého globalizácia zasiahla len veľmi mierne a s rešpektom.

Napriek tomu sa tu sústreďuje internacionálny život. Uprostred ulice v drobnej kaviarni, ktorá je aj v tento sviatočný deň otvorená. Čerstvá káva a raňajky zostavené zo židovských špecialít rozvoniavajú až po kraj ulice. 

V pravidelnom intervale prejde okolo muž v čiernom s typickým klobúkom a kučerami na oboch stranách. Strieda ho indický, športovo vyzerajúci cyklista a zaujímavá rodina s malými deťmi. Jednotlivec tmavšej pleti, muž s bradou v uhladenom saku či zamyslená aziatka. A opäť Žid, tentoraz na bicykli. 

Akosi to tu spolu funguje. A jediný, kto horí zvedavosťou niečo sa každého z tých ľudí opýtať, som ja. Pre miestnych je diverzita každodennou realitou, ktorá v Melbourne príkladne funguje. S nízkou kriminalitou a ďalšími neduhmi, ktoré sa tu takmer nevyskytujú.

Moja medzinárodná časť príbehu sa napíše v tejto krásnej kaviarni o dva dni neskôr, keď sa nad šálkou kávy stretávam s Poliakom, ktorého som stretla v Brne. Pre niekoho to môže byť len akýmsi ironickým potvrdením hesla "Svet je malý."

Pre mňa je to však oveľa symbolickejšie. Vnímam to ako potvrdenie toho, že aj stredná či východná Európa má vo svete svoje miesto a je súčasťou svetového kokteilu, aj keď svoje miesto vo svete neskutočne podceňujeme. Nie som tu ako "sebecký jednotlivec", ako sa možno niektorí hnevajú na mladých, keď odchádzajú. Som tu ako reprezentant, ktorý sa nám snaží robiť svojou osobnosťou a činnosťou dobrú reklamu. Lebo máme na to byť plnohodnotnou súčasťou svetovej scény, nebáť sa inakosti, vychádzať so susedmi rovnako ako aj s tými na konci sveta a správať sa slušne a neagresívne aj voči skupinám, akou sú napríklad Židia - čo u nás ešte stále nie je veľmi v móde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?