Deň matiek

Autor: Valentína Tuhá | 14.5.2017 o 23:49 | Karma článku: 4,21 | Prečítané:  447x

Ťažké chvíle sprevádzajú každý príbeh matky. Nepochopenia i nezhody, ktoré patria k životu, nechávajú niekedy jazvy ako na duši rodiča, tak i na duši dieťaťa.

Nastal opäť ten deň. Deň romantický, sprevádzaný vôňou čerstvých kvetov v takmer každom kúte nášho malého sveta. Zamatovo lesknúce sa bonbóny, v tomto okamihu symbolizujúce nevinnú sladkosť života, sa objavujú v rukách potomkov každého veku, aby boli ako malá zhmotnená radosť odovzdané tej, ktorá ich na svet priviedla. Pragmatickejší pribalia vstupenku do fitka alebo po novom na jógu, ale to je teraz vedľajšie.

Aj keď tomu možno niekto neuverí, najúprimnejší bozk niekedy človek pocíti práve na líci, nie na perách. A práve v tento májový deň, prekypujúci bozkami bezhraničnej a najčistejšej lásky, sa mnohé líca, i keď znavené vekom i životom samotným, sfarbia pod návalom dojatia i týchto milých nežností. Rodič nežného pohlavia, ovenčený kyticou obľúbených kvetov, sám s krásnou farbou v tvári, prežíva chvíľu, kedy vie, že to napriek mnohým šedým momentom stálo za to. Že je pravým neoficiálnym víťazom, ktorého pravosť však nikto nemusí verifikovať.

Ťažké chvíle sprevádzajú každý príbeh matky. Nepochopenia i nezhody, ktoré patria k životu, nechávajú niekedy jazvy ako na duši rodiča, tak i na duši dieťaťa. Veci nikdy nedoriešené, nikdy nevyčítané, no predsa kdesi vnútri trpezlivo sedia a čakajú na ospravedlnenie, ktoré neprichádza. Ako sa však hovorí, niekedy veci vyrieši iba čas. Po mnohých dňoch, mesiacoch i rokoch tiché spory či výčitky akoby opadli samé od seba. Akoby už stratili na vážnosti, aj keď sa predsa stali a z pamäti asi nevymiznú nikdy. Nikto nie je bezchybný a ak obidvaja účastníci tohto nepretrhnuteľného vzťahu tento fakt akceptujú, ich spoločná cesta sa môže stať ešte lepšou. Každý sa snažil najlepšie ako vedel. Niektorí to akceptovali. A keď sa rozhodli na to pozrieť z pohľadu toho druhého, mnohí pocítili jednu veľmi silnú, častokrát aj život meniacu vec.

Dieťa vďačnosť a rodič hrdosť.

Nie každý má všetko. Nikto nemá všetko. Niekto nemá oboch rodičov. Niekto má oboch a nie je s nimi spokojný. Rodič.. je svojím spôsobom tiež len človek, ale pritom predsa nadčlovek. Byť dobrým rodičom je podľa mňa najväčšia výzva na svete. A čo je dobrý rodič? Na to by si mal odpovedať každý sám a pozorovať, čo zistí. A potom si to porovnať, keď bude mať deti vlastné. Ja si to porovnám, keď budem mať deti tiež (no to bude rodeo). Každopádne, verím, že treba byť vďačný. Rodič urobí všetko, čo je v jeho silách, aj keď občas chybuje. A ak poznáte niekoho, kto nemal na rodičov toľko šťastia, buďte vďační ešte viac. A tomu niekomu pomôžte, aspoň malým činom.

Ďakujem. Všetkým mamám, ktoré nezlomili palicu nad vylomeninami, 4kami z chémie či rozhodnutiami dieťaťa, ktoré sa najprv zdali nelogické, no vďaka podpore sa stali zdanlivé výmysly reálne.

Ďakujem. A držím palce v nasledujúcich rokoch. Ako rodičom, tak i deťom. Myslím, že najbližšia doba bude z hľadiska výchovy veľmi zábavná.

Pekný deň matiek!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Ukázal na Ivana Lexu, Kosíka v Mali uniesli

Bol svedkom pri zavlečení Kováča.

Stĺpček Petra Schutza

Čo môže byť za únosom Kosíka

Vidieť súvislosť s jeho svedectvom proti Lexovi je dosť zložité.


Už ste čítali?